مشاهده خبر

افتتاح خط انتقال گاز دامغان-نکا زمینه ساز توسعه بیشتر شمال کشور می شود

 نماینده مردم ساری در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه وعده مهندس زنگنه برای تضمین تامین گاز پایدار استانهای شمالی زودتر از موعد وفا شد، گفت: افتتاح خط انتقال گاز دامغان-نکا موجب توسعه صنایع استان‌های شمالی به‌ویژه صنایع وابسته به گاز می‌شود.

به گزارش شانا، محمد دامادی، نماینده ساری و میاندورود در مجلس شورای اسلامی به افتتاح خط انتقال گاز دامغان-نکا اشاره کرد و گفت: با افتتاح این خط لوله، افت فشار و قطعی گاز استان‌های شمالی در زمستان برطرف شده و کشور از وابستگی به گاز ترکمنستان بی‌نیاز خواهد شد.

وی افزود: پروژه خط انتقال گاز دامغان-نکا در دولت قبل آغاز شد، اما به کندی پیشرفت و ترجیح بیشتر بر واردات گاز از ترکمنستان بود، این کشور نیز در فصول سرد سال مبادرت به قطع گاز به ایران می‌کرد که این موضوع مشکلاتی را برای مردم شمال کشور ایجاد می‌کرد.

دامادی تصریح کرد: با قطع گاز خانگی و صنعتی در برخی استان‌های شمالی در زمستان، استفاده از سوخت‌های فسیلی و قطع درختان جنگل‌های شمال افزایش می‌یافت که این موضوع رشد آلودگی هوا را نیز در پی داشت.

رئیس مجمع نمایندگان استان مازندران در مجلس عنوان کرد: وزارت نفت در دولت یازدهم اعلام کرد که این خط انتقال گاز را به اتمام می‌رساند، این پروژه پیش از زمان پیش بینی شده افتتاح خواهد شد و این خبر خوشی برای مردم استان‌های شمالی کشور است.

وی گفت: خط انتقال گاز دامغان-نکا بدون تردید باعث توسعه صنعت در استان‌های شمالی به‌ویژه صنایع وابسته به سوخت گاز می‌شود.

به گزارش شانا، خط انتقال گاز دامغان- کیاسر- ساری دارای ۱۲ ایستگاه شیر بین راهی، هشت ایستگاه انشعاب، سه ایستگاه حفاظت کاتدیک، یک ایستگاه ارسال توپک، یک ایستگاه دریافت توپک و یک ایستگاه CGC است.

در احداث این خط انتقال گاز، حدود ۱۴۵۰۰ شاخه لوله ۴۲ اینچ به وزن ۸۴ هزار تن و بالغ بر ۲۰۰ تن الکترود برای جوشکاری مورد نیاز بوده که به طور کلی از کارخانجات داخلی تامین و به همراه دیگر اقلام مورد نیاز با پنج هزار تریلر به محل کارگاه‌های پروژه حمل شده است.

خط لوله گاز دامغان به نکا یک خط انتقال گاز راهبردی به شمار می‌آید که با بهره برداری از آن می‌توان استمرار و پایداری گاز مازندران در همه فصول سال به‌ویژه در زمستان را که مردم مازندران نگرانی افت فشار گاز را دارند، برطرف کرد.

این خط لوله که می‌تواند روزانه ۳۵ میلیون مترمکعب به ظرفیت انتقال گاز کشور نیز اضافه کند با ارزش هشت میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال از سوی پیمانکاران و مشاوران داخلی به ثمر نشست.

 

-- انتهای خبر -- سایر اخبار

 

L2

۹۶/۵/۹

L2

   

نظر شما

نام *  
نظر شما *
کد امنیتی *
Captcha pictureReload
 
APEC_logo Jam Amirkabir Rang Satsa Sipiem Ecasb-logo

© کپی رایت توسط شبکه صنعت نفت ایران

صفحه اصلی :: تماس با ما :: نقشه سایت