مشاهده خبر

برنامه‎های وزارت نفت برای ارتقای نظام نگهداری و تعمیرات تشریح شد

معاون امور مهندسی، پژوهش و فناوری وزیر نفت، بازسازی و نوسازی تاسیسات روسطحی بالادست صنعت نفت و واگذاری مدیریت بهره‎برداری برخی از تاسیسات را از اهم برنامه‎های وزارت نفت در مسیر ارتقای نظام نگهداری و تعمیرات برشمرد.

به گزارش شانا، حبیب‎اله بیطرف صبح امروز (سه شنبه، ۲۳ آبان ماه) در آیین افتتاح دوازدهمین همایش بین‎المللی مدیریت دارایی‎های فیزیکی (مدیران فنی و نگهداری و تعمیرات)، ضمن تسلیت ضایعه درگذشت بسیاری از هموطنانمان در استان کرمانشاه، به برنامه بازسازی و نوسازی تاسیسات روسطحی بالادستی صنعت نفت اشاره کرد و گفت: این برنامه در چهار مرحله دنبال می‎شود که مرحله نخست به مطالعه، صورت‎برداری و تحلیل وضعیت موجود تاسیسات از سوی مشاوران ایرانی اختصاص دارد.

وی افزود: در مرحله دوم، مطالعه مفهومی عملکرد تاسیسات و طراحی پایه تاسیسات بهینه از سوی مشاور مادر بین‎المللی و در مرحله سوم، طراحی جزئیات هر یک از تاسیسات بر اساس طراحی پایه از سوی مشاوران ایرانی انجام می‎شود و مرحله چهارم هم به برگزاری مناقصات پروژه‎های بازسازی و نوسازی از سوی پیمانکاران ایرانی اختصاص می‎یابد.

بیطرف گفت: پیش بینی می شود پس از گذراندن این چهار مرحله، عملیات اجرایی پروژه‌های بازسازی و نوسازی تاسیسات رو سطحی از ابتدای سال ٩٨ آغاز شود.


وی برنامه واگذاری مدیریت بهره‎برداری تاسیسات را به عنوان یکی دیگر از برنامه‎های اساسی وزارت نفت به منظور ارتقای نظام نگهداری و تعمیرات مورد اشاره قرار داد و با بیان این‎که هدف این است در بخش مدیریت بهره‎برداری از دانش روز دنیا برخوردار شویم، افزود: نیروگاه رودشور، الگوی خوبی در این زمینه است به‎طوری‌که شرکت زیمنس از همان ابتدا مدیریت بهره‎برداری نیروگاه را هم در اختیار گرفت و به این ترتیب در این نیروگاه با سیستمی مبتنی بر استانداردهای کیفی روبه‌رو هستیم.


نظام مدیریت دارایی‎های فیزیکی راهگشاست

وی به ارتقای اداره کل راهبری نظام نت معاونت مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت به اداره کل نظام مدیریت دارایی‌های فیزیکی اشاره کرد و افزود: تدوین برنامه آموزشی برای ارتقای توانمندی بهره‎برداران بر اساس استانداردهای نت، تدوین دستورالعمل‎های اجرایی برای استقرار تدریجی نظام مدیریت دارایی های فیزیکی در شرکت‌های عملیاتی، تدوین استانداردهای ذیربط با مشارکت سازمان استاندارد در سطح ملی، تهیه شیوه‎نامه ارزیابی و اعطای صلاحیت مشاوران نظام مدیریت دارایی‎های فیزیکی، سیاستگذاری، برنامه‎ریزی، هدایت و استقرار سامانه‎های نرم‎افزاری یکپارچه مدیریت دارایی‎های فیزیکی و انجام مطالعات بهبود و ارتقای ساختار و سازمان برای نظام مدیریت دارایی‎های فیزیکی از دیگر برنامه‎های وزارت نفت به منظور بهبود نظام نگهداری و تعمیرات در این وزارتخانه است.

معاون وزیر نفت، نظام مدیریت دارایی‎های فیزیکی را راهگشا دانست و در تشریح آن گفت: نظام مدیریت دارایی‎های فیزیکی اجزای متفرق را یکپارچه و هم‎راستا می‎کند. این مدیریت، مدیریتی چند وجهی مشتمل بر بهره برداری، تعمیرات، بازسازی، نگهداری، ارتقای فناوری و نوسازی است و تنها به مدیریت بهره‎برداری منحصر نمی‎شود.

به گفته بیطرف، در واقع در مفهوم جدید مدیریت دارایی‎های فیزیکی، فقط بهره‎برداری مدیریت نمی شود، بلکه دارایی‎ها مدیریت می‎شود.


نگهداری را مقدم بر تعمیرات بدانیم

این مقام مسئول به آغاز برنامه‎های توسعه‎ای ایران از سال ۱۳۲۷ و اجرای پنج برنامه توسعه‎ای پیش از انقلاب اسلامی و پنج برنامه توسعه‎ای پس از انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: از نخستین برنامه توسعه‎ای ایران تا به امروز که در برنامه ششم توسعه قرار داریم، محور توجهات همواره به پدیدآوری طرح‎ها بوده و در این مسیر، فعالیت‎های خوبی هم صورت گرفته است؛ اما در حوزه نگهداری و تعمیرات هنوز راه زیادی در پیش داریم.

وی با اشاره به این‎که در کشور ما پدیدآوری و بهره‎برداری از طرح‎ها و پروژه‎های دولتی در چارچوب نظام فنی و اجرایی انجام می‎شود، یاد آور شد:  بر این اساس، مدت زمان فرآیند پدیدآوری حدود ۳ تا ۴ سال و فرآیند بهره‎برداری حدود ۳۰ تا ۴۰ سال پیش بینی می‎شود.

بیطرف ادامه داد: در ایران تمام توجهات به مراحل پدیدآوری معطوف است و بیش از ۹۵ درصد ضوابط و مقررات فنی، دستورالعمل‎های اجرایی، استانداردها و روش‌های انجام اقدامات مربوط به مراحل پدیدآوری است؛ در حالیکه ۹۰ درصد چرخه عمر طرح‎ها و تاسیسات در دوران بهره‎برداری است و باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.


وی با اشاره به این‎که سالانه تأسیسات و تجهیزات جدیدی در قالب طرح‌ها و پروژه‌های توسعه ای به صنعت نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی افزوده می شود و همزمان نیز تجهیزات بسیاری به دلیل فرسودگی زودرس و عدم کارایی از سرویس خارج می شوند، گفت: در فرهنگ ما، نگهداری مقدم بر تعمیرات نیست و تجهیزات تا زمانی که از کار نیفتاده‎اند در کانون توجه قرار نمی گیرند.

معاون امور مهندسی، پژوهش و فناوری وزیر نفت با بیان این‎که ساخت تأسیسات مستلزم هزینه، زمان و فناوری‎های بالاست، اظهار کرد: قطع یا کاهش تولید در تأسیسات زیربنایی علاوه بر کاهش درآمد، عواقب اجتماعی و بعضا سیاسی خواهد داشت؛ از سوی دیگر بهره‎برداری و تولید حداکثری به هر قیمتی جایز نیست بلکه تولید پایدار در اولویت است.


۴۰۰ میلیارد دلار؛ ارزش جایگزینی دارایی‎های فیزیکی صنعت نفت ایران


بیطرف در ادامه صحبت‎های خود، با اشاره به مراحل تعالی مدیریت نوسازی تجهیزات صنعت نفت (نت) تصریح کرد: هم اکنون عالی‎ترین سطح مدیریت نت، مدیریت بر اساس سرویس‎دهی عملکرد در زمان بهره برداری است.

وی با بیان این که ارزش جایگزینی دارایی‎های فیزیکی صنعت نفت ایران حدود ۴۰۰ میلیارد دلار برآورد شده است، ادامه داد: متوسط هزینه‎کرد سالانه بین المللی برای نظام نگهداری و تعمیرات حدود ۲ تا ۲,۵ درصد ارزش دارایی‎هاست.

به گفته بیطرف، درصد هزینه نت در صنعت نفت ایران حدود سه برابر متوسط جهانی است و متوسط نرخ راندمان تولید ۱۰ تا ۳۰ درصد پایین‎تر از ظرفیت اسمی است.

وی به حوادث ناشی از عدم بهره‎برداری بهینه از تأسیسات و تجهیزات اشاره کرد و گفت: نظام بهره‎برداری و نگهداشت و تعمیرات به دلیل برون‎سپاری ناقص و فقدان ساختار و سازوکارهای مناسب از کارآمدی کافی برخوردار نیست. در عین حال ساختار نیروی انسانی و مدیریت بهره‎برداری ما هم دارایی محور نیست و بیشتر وظیفه محور است. به این ترتیب نظام بهره برداری نیاز به تحول اساسی دارد.

معاون وزیر نفت یادآور شد: نهادینه شدن مبحث مدیریت دارایی‎های فیزیکی نیازمند فرهنگ‎سازی است و مدیران ارشد سازمان‎ها و شرکت‎ها باید در این فرهنگ‎سازی پیشقدم باشند.


دوازدهمین همایش بین‎المللی مدیریت دارایی‎های فیزیکی (مدیران فنی و نگهداری و تعمیرات) از صبح امروز (۲۳ آبان ماه) در مرکز همایش‎های بین‎المللی پژوهشگاه صنعت نفت آغاز به کار کرده است. به گفته علی زواشکیانی، دبیر علمی این همایش، بالغ بر هزار نفر برای حضور در این همایش ثبت نام کردند و طی ۲ روز برگزاری همایش، ۱۰۰ سخنران مشتمل بر ۲۰ سخنران خارجی مطالب خود را در این زمینه ارائه می‎دهند.


زواشکیانی در آیین افتتاح دوازدهمین همایش بین‎المللی مدیریت دارایی‎های فیزیکی به این نکته اشاره کرد که برای کاهش حوادث، ایمن‎سازی فعالیت‎ها و بهینه کردن هزینه‎ها باید به اصول مدیریت دارایی‎های فیزیکی بیش از پیش توجه شود.


همایش بین‎المللی مدیریت دارایی‎های فیزیکی فردا (چهارشنبه، ۲۴ آبان‌ماه) به کار خود پایان می‎دهد.

 

-- انتهای خبر -- سایر اخبار

 

L2

۹۶/۸/۲۴

L2

   

نظر شما

نام *  
نظر شما *
کد امنیتی *
Captcha pictureReload
 
APEC_logo Jam Amirkabir Rang Satsa Sipiem Ecasb-logo

© کپی رایت توسط شبکه صنعت نفت ایران

صفحه اصلی :: تماس با ما :: نقشه سایت