مشاهده خبر

عرضه۳.۷میلیارد یورو ارزپتروشیمی درنیما

احمد مهدوی ابهری، دبیر انجمن صنفی کارفرمایان پتروشیمی، در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه صادرات غیرنفتی کشور سالانه حدود 47 میلیارد دلار است، گفت: سهم پتروشیمی ها از این میزان ۱۲ میلیارد دلار است، بنابراین با توجه به این سهم از کل صادرات غیرنفتی، صحیح نیست که تنها پتروشیمی ها و فولادی ها ارز خود را در سامانه نیما عرضه کنند، بلکه همه صادرکنندگان باید ارز خود را در این سامانه عرضه کنند.

وی درباره پیمان سپاری ارزی توضیح داد:در شرایط معمول اقتصادی وجود چنین قانون و رویه ای برای تسلیم ارز لازم نیست، اما در شرایط کنونی که دشمن تلاش می کند از هر ابزاری برای آسیب به کشور استفاده کند، تسلیم ارز به چنین سامانه ای لازم است. صادرکننده رسالتی در راستای انجام تجارت برای واحد تجاری خود دارد، اما باید ارز خود را وارد چرخه اقتصادی کشور کند.

دبیر انجمن صنفی کارفرمایان پتروشیمی درباره اینکه آیا با افزایش نرخ خوراک پتروشیمی ها با توجه به افزایش نرخ ارز موافق هستید، اظهار داشت: بله، ما موافق هستیم که دولت خوراک به پتروشیمی ها را بر اساس ارز بازار ثانویه بفروش برساند  و از سویی دیگر نیز خرید محصولات از پتروشیمی ها نیز بر اساس همین نرخ انجام شود.

به گفته ابهری، معاملات پتروشیمی ها فعال در انجمن صنفی کارفرمایان پتروشیمی در بورس امسال نسبت به پارسال ۲۴ درصد رشد داشته است. این در حالی است که این انجمن ۳میلیارد و ۷۰۰ میلیون یورو از صادرات ۵ میلیارد یورویی در ۶ ماهه امسال خود را در سامانه نیما عرضه کرده است. به این ترتیب از ۱۰۰ درصد صادرات انجام شده در نیمه اول امسال،  ۷۰ درصد آن وارد کشور شده و ۳۰ درصد باقی مانده آن نیز صرف هزینه واحدها از جمله بدهی ها، تجهیزات، مواد اولیه و ... شده است. به طور کلی میزان هزینه واحدهای پتروشیمی را می توان حدودا ۲۵ تا ۳۰ درصد دانست.

-- انتهای خبر -- سایر اخبار

 

L2

۹۷/۷/۷

L2

   

نظر شما

نام *  
نظر شما *
کد امنیتی *
Captcha pictureReload
 
APEC_logo Jam Amirkabir Rang Satsa Sipiem Ecasb-logo

© کپی رایت توسط شبکه صنعت نفت ایران

صفحه اصلی :: تماس با ما :: نقشه سایت